JAK ODNALEŹĆ NUTY W ODMĘTACH INTERNETU

Dzisiaj chciałabym dodać coś mniej liturgicznego, a bardziej ludowego, mianowicie " Czerwone jabłuszko " niektórym znane również jako  " Łowiczanką jestem " lub po prostu klasyczny kujawiak.

Zanim to jednak zrobię chciałabym podzielić się linkami do przydatnych stronek z których korzystam poszukując nut. Mogą się przydać, gdy potrzeba na szybko jakiegoś opracowania. To nie jest oczywiście wszystko i w miarę możliwości będę się starała ten post aktualizować. Więc zaczynam:

1) 8noteshttps://www.8notes.com/ - bardzo przyjemna i łatwa w obsłudze stronka ( dostępna jedynie w języku angielskim, ale to nie powinno być problemem ). Znajdują się tam utworki posegregowane wg instrumentów i rodzaju lub stopnia trudności. Jest bardzo czytelna, także nie powinno być z nią większych problemów. Udostępnione tam nutki czy tabulatury można odsłuchiwać ( niestety jest limit do 3 odtworzeń dziennie ) i drukować bez limitu. Bardzo dobra strona dla osób zaczynających z samodzielną nauką gry, bo zawiera głównie bardzo znane utwory. Niestety dla kogoś już bardziej wybrednego i zaawansowanego zbiory w niej zawarte mogą być niewystarczające.

2) Free-scoreshttp://www.free-scores.com/ - dostępna w języku angielskim i francuskim, jest to najlepiej wyposażona tego typu strona jaką spotkałam. Zawiera całe pokłady nut o różnym stopniu trudności, także nawet profesjonalista znajdzie coś dal siebie. Jednakże łatwo się w niej pogubić, dlatego osobom odwiedzającym ją po raz pierwszy polecam najpierw wybranie instrumentu, na jaki nuty szukamy a następnie uzupełnienie paska kryteriów po lewej stronie. To zdecydowanie ułatwi pracę. Do wielu utworów dołączone jest nagranie lub filmik. Bardzo fajna strona, jednak zdecydowanie lepiej odnajdą się w niej ci, którzy wiedzą czego dokładnie szukają. 

Istnieje też dużo blogów i stron na których znajdziemy pojedyncze utwory, jednakże trzeba zawsze brać pod uwagę, że aranżacje znalezione w odmętach internetów mogą być błędne. Gdy bardzo zależy nam na jakimś utworze, a nie możemy go znaleźć to polecam odnalezienie tytułu w języku oryginalnym i szukanie go w zagranicznej przeglądarce. Chyba żadna nowość, ale bardzo pomocna.
No i oczywiście Youtube. Tu nie trzeba więcej mówić - tam znajdzie się wszystko, czasami nawet z instruktażem.

Jeszcze chciałabym polecić witryny dla gitarzystów, bo ostatnio właśnie natknęłam się na bardzo pomocne opcje.

1) Songsterr - https://www.songsterr.com - generalnie świetna strona z tabulaturami, na której gitarzysta znajdzie wszystko co mu potrzeba. Jest możliwość nawet odsłuchania, chociaż wydrukować tabów nie można.  Jedynym minusem będzie właśnie to, że gdy gramy dłuższy utwór musimy się liczyć z koniecznością ciągłego przerywania i scrollowania.

2) Ultimate Guitarhttps://www.ultimate-guitar.com/ - strona obfitująca w chwyty do niemalże każdego angielskiego kawałka, czasami opatrzona nawet tabulaturą. Znajdzie się tam niemalże wszystko w wielu wersjach, choć niestety nie wszystkie są poprawne. Łatwo się pogubić, dlatego ta strona najlepiej sprawdza się gdy dokładnie wiemy, co chcemy znaleźć. 

Mam nadzieję, że coś pomogłam, a tym czasem pozwolę sobie zaprezentować pierwszą świecka piosenkę na tym blogu, która jest mojej aranżacji. 


Poniżej link do nagrania w dysku google: 

https://drive.google.com/file/d/0B1o_VSaMilpyQ003NHNFSkx0N0E/view?usp=sharing

Napisałam na dwoje skrzypiec, chociaż w zamyśle miało to wyjść na dwie gitary, jednakże nie widzę przeszkód żeby zagrać to na dowolnym instrumencie ( w tym na fortepianie )

Jest to duet, w którym pierwszy głos gra znaną wszystkim linię solową podzieloną na trzy części, a drugi mu akompaniuje. W rytmie mogą występować niewielkie nieścisłości, gdyż jest to melodia ludowa i w każdym regionie jest wykonywana inaczej, ale w takiej wersji jak wyżej powinno być wszystko ok.

Zdumiewająca jest dla mnie trzecia część, gdyż całkiem niedawno dowiedziałam się, że jest ona również częścią tego utworu. Jest ona najładniejsza ze wszystkich i równie dobrze może być wykonywana bez dwóch poprzedzających ją części.

Dziękuje wszystkim, którym chce się czytać tak długie posty, w razie jakichkolwiek pytań służę pomocą :)

Do zobaczenia :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK CZYTAĆ NUTY - ZAPIS NA PIĘCIOLINII

JAK CZYTAĆ NUTY - RYTM

JAK CZYTAĆ NUTY - NAZWY LITEROWE